Problemi u radu bubrega mogu se javiti kao posljedica liječenja maligne bolesti.
Kako bubrezi rade?
Bubrezi predstavljaju sastavni dio našeg mokraćnog sustava. Ovaj parni organ ima izuzetno važnu ulogu u organizmu jer je zadužen za filtriranje otpadnih produkata iz krvi, kontrolu krvnog tlaka, ali i za stimuliranje proizvodnje crvenih krvnih stanica.
Krv se unutar bubrega filtrira u malim jednicima, poznatima kao nefroni, a svaki bubreg u prosjeku ima oko milijun nefrona. Nakon što nefroni filtriraju krv, višak vode i otpadnih produkata postaje urin koji putem uretera dolazi do mokraćnog mjehura. Tamo se urin pohranjuje dok se mjehur ne napuni, a zatim se iz tijela izbacuje kroz mokraćnu cijev.
Funkcija bubrega mjeri se u postocima. Kada oba bubrega rade normalno, tada se smatra da je funkcija bubrega 100%. Ako samo jedan bubreg radi normalno, funkcija bubrega je 50%. No ako funkcija bubrega padne ispod 50%, tada postoji rizik od zdravstvenih problema.
Koji su uzroci bubrežnih problema?
Liječenje malignih bolesti, uključujući određene vrste kemoterapije, radioterapiju te transplantaciju matičnih stanica, može uzrokovati probleme u radu bubrega.
Poznato je da bubrezi sudjeluju u razgradnji i uklanjanju kemoterapeutika iz tijela. Produkti takvih procesa mogu oštetiti stanice bubrega, uretera i mokraćnog mjehura. Hoće li kemoterapeutik uzorkovati oštećenje bubrega ovisi o dozi lijeka, ali i drugih lijekova koji se istovremeno koriste, te ukoliko je bubrežna bolest već prethodno dijagnosticirana. Radioterapija, odnosno zračenje bubrega, abdomena ili cijelog tijela prije transplantacije matičnih stanica također može uzrokovati oštećenja bubrega.
Osim toga, postoje i određena druga stanja i čimbenici koja dodatno mogu povećati rizik od problema sa zdravljem bubrega:
-
operacija bubrega
-
karcinom bubrega
-
dob u vrijeme liječenja maligne bolesti (djeca su u većem riziku)
-
uzimanje određenih antibiotika i antifungalnih lijekova
-
zdravstvena stanja poput dijabetesa i visokog krvnog tlaka
-
problemi s mokraćnim traktom, kao što su česte urinarne infekcije ili povratak urina u bubrege (tzv. refluks)
Koji se bubrežni problemi mogu pojaviti?
Bubrežni kamenci mogu se pojaviti kao posljedica kemoterapije, a istraživanja pokazuju da prisutnost dijabetesa, hiperuricemije (povišena koncentracija mokraćne kiseline u krvi) i hiperkalcemije (povišena koncentracija kalcija u krvi) predstavlja rizične čimbenike koji povećavaju šanse za razvoj bubrežnih kamenaca u bolesnika koji su prošli liječenje kemoterapijom.
Kao posljedica kemoterapije pojaviti se mogu i:
-
visoki krvni tlak
-
kronična bubrežna bolest
-
zatajenje bubrega
Simptomi problema s bubrezima mogu se javiti za vrijeme liječenja i mogu biti privremeni. Oštećenje bubrega može biti blago do ozbiljno, a može postati i trajno te dovesti do zatajenja bubrega.
Znakovi i simptomi koji mogu značiti da je bubreg oštećen ili da ne radi normalno uključuju:
-
oticanje ruku, gležnjeva, stopala ili drugih dijelova tijela
-
visoki krvni tlak
-
promjene u mokrenju i manji volumen urina
-
umor
-
anemiju
-
ubrzani rad srca
-
ubrzano disanje
-
okus metala u ustima ili loš dah
-
svrbež kože
-
mučninu i povraćanje
-
glavobolju
Prevencija i liječenje bubrežnih problema
Liječnik i ostali članovi medicinskog tima učinit će sve što je potrebno kako bi pomogli u prevenciji i liječenju problema s bubrezima koji se mogu javiti zbog liječenja maligne bolesti.
Ako su vaši bubrezi oštećeni zbog onkološkog liječenja, trebate biti na oprezu i paziti na zdravlje svojih bubrega do kraja života.
U nastavku vam donosimo nekoliko preporuka koje mogu pomoći u prevenciji problema sa bubrezima:
-
obratite pozornost na simptome i znakove dehidracije
-
pijte dovoljno tekućine kako biste osigurali redoviti protok urina
-
ako je potrebno, nadoknadite unos elektrolita
-
prije uzimanja bilo kakvih novih lijekova ili dodataka prehrani, posavjetujte se sa svojim liječnikom
-
obratite pozornost na simptome urinarne infekcije te odmah posjetite liječnika kako biste pravovremeno započeli s liječenjem
-
konzultirajte se sa svojim liječnikom prije sudjelovanja u bilo kakvih kontaktnim sportovima.
Ako želite, možete prijeći na sljedeću kategoriju članaka ili pomoću kalkulatora provjeriti jeste li u riziku od pothranjenosti.