Glavni izbornik

30.03.2023.

HALMED: „U borbi protiv krivotvorenih lijekova ključna je stalna edukacija i informiranje građana” (2. dio)

Krivotvoreni lijekovi predstavljaju veliki problem u svijetu, posebice kada su u pitanju ranjive skupine kao što su onkološki bolesnici. Kako bismo saznali više o razmjeru problema krivotvorenih lijekova u našoj zemlji te što svaki onkološki bolesnik može napraviti u slučaju da posumnja na krivotvoreni lijek, zamolili smo Rajku Truban Žulj, mr.pharm., spec., pomoćnicu ravnatelja za procese iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) za stručni osvrt na ovu temu. 

Zašto je internet najčešći izvor krivotvorenih lijekova?

Prema ranijim istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), procjenjuje se da je oko 50% lijekova koji se prodaju putem internetskih stranica krivotvoreno. Stoga HALMED apelira na hrvatske građane da ne kupuju i ne koriste lijekove iz ilegalnog lanca opskrbe jer takvi proizvodi nisu provjereni niti sigurni za primjenu. Građani uvijek moraju biti svjesni da time izlažu svoje zdravlje velikom riziku.

Na internetu je, nažalost, velika pojavnost krivotvorenih proizvoda, stoga HALMED upozorava da je lijekove, iz sigurnosnih razloga, potrebno kupovati isključivo na ovlaštenim prodajnim mjestima, odnosno u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima, jer se tamo nalaze provjereni lijekovi koji su prošli postupak odobravanja. Naime, prije stavljanja na tržište, svaki lijek mora proći opsežne provjere pri HALMED-u te zadovoljiti postavljene stroge zahtjeve kakvoće, sigurnosti i djelotvornosti. Odobravanjem lijekova nadzor nad njima ne prestaje, već se oni i nakon stavljanja na tržište neprekidno prate kroz niz mehanizama poput, primjerice, provjere kakvoće iz prometa te prikupljanja i analize prijavljenih sumnji na nuspojave i drugo. Na taj način se hrvatskim pacijentima neprekidno osiguravaju jednako kvalitetni i sigurni lijekovi u zakonitim prodajnim mjestima. 

S obzirom na sve navedeno, kao i na činjenicu da niti jedna informacija dostupna na Internetu ne može zamijeniti posjet kvalificiranom zdravstvenom radniku naručivanjem lijeka putem Interneta pacijent izlaže svoje zdravlje ozbiljnom riziku.

Kako onkološki bolesnik može posumnjati da koristi krivotvoreni lijek i na što posebno treba obratiti pažnju?

Općenito govoreći, pacijenti lijekove trebaju nabavljati isključivo na ovlaštenim prodajnim mjestima, odnosno putem ljekarni, što uključuje i bolničke ljekarne, te u specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima. Na tim mjestima izdaju se lijekovi koji prolaze kroz strogo regulirane sustave proizvodnje, distribucije, odobravanja i postmarketinškog praćenja u koje su ugrađeni mehanizmi koji sprečavaju ulazak krivotvorina u legalni lanac distribucije. 

Onkološki lijekovi uglavnom se izdaju putem bolničkih ljekarni te ih pacijenti primaju pod nadzorom liječnika i drugih educiranih zdravstvenih radnika koji u okviru svojih kompetencija mogu uočiti bilo kakvu potencijalnu nepravilnost. Za sve ostale lijekove koji se izdaju putem ljekarni, kako što smo više puta naglasili, nužno je da ih pacijenti nabavljaju isključivo na zakonitim prodajnim mjestima, kako bi najbolje zaštitili svoje zdravlje. U slučaju da primijete bilo što što bi moglo ukazivati na potencijalno krivotvoreni lijek, pacijenti se mogu obratiti HALMED-u, putem adrese elektroničke pošte krivotvorine@halmed.hr. 

Što najčešće sadrže krivotvoreni lijekovi?

Krivotvoreni lijekovi mogu sadržavati potpuno pogrešne sastojke ili prave sastojke u neodgovarajućim količinama. Uz to, velika su opasnost i lijekovi koji uopće ne sadrže djelatnu tvar. Takvi lijekovi, koji primjerice sadrže samo laktozu, nemaju nikakav terapijski učinak. U tom slučaju pacijent je uvjeren da uzima terapiju, a zapravo se uopće ne liječi i njegova bolest može napredovati te čak dovesti i do smrtnog ishoda.

Nažalost, posebno u zapadnim zemljama, sve je više primjera krivotvorenih biljnih lijekova. Također, sve veći broj dodataka prehrani je na meti krivotvoritelja jer su ovi proizvodi znatno dostupniji stanovništvu, a korisnici često vjeruju i da su sigurniji i zdraviji. Među najčešćim djelatnim tvarima koji se ilegalno dodaju u dodatke prehrani su djelatne tvari za liječenje erektilne disfunkcije i za mršavljenje, međutim, mogu se tu naći i druge opasne tvari. Zbog porasta broja krivotvorenih dodataka prehrani i kozmetike čiji su sastav, podrijetlo i kakvoća nepoznati, kupci takvih proizvoda mogu ozbiljno ugroziti svoje zdravlje.

Što pacijenti mogu/trebaju učiniti ako posumnjaju da koriste krivotvoreni lijek?

HALMED upozorava hrvatske građane da lijekove, iz sigurnosnih razloga, kupuju isključivo na ovlaštenim prodajnim mjestima jer se tamo nalaze provjereni i odobreni lijekovi. Prije stavljanja na tržište, svaki lijek mora proći opsežne provjere pri HALMED-u ili, u slučaju lijekova koji se odobravaju za cijeli EU, pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA) te zadovoljiti postavljene stroge zahtjeve kakvoće, sigurnosti i djelotvornosti. Također, svi se odobreni lijekovi prate nakon stavljanja u promet putem niza regulatornih mehanizama kako bi se pacijentima osigurala dostupnost provjerenih, djelotvornih i sigurnih lijekova.