Glavni izbornik

23.08.2024.

Maligne bolesti kod djece

Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2021. godine od malignih bolesti oboljelo ukupno 178 djece u dobi od 0 do 19 godina. Najčešće dijagnoze malignih bolesti u djece su bile leukemije, limfomi i maligni tumori mozga i središnjeg živčanog sustava. Stope incidencije malignih bolesti u djece u Hrvatskoj u zadnjih 20 godina su stabilne, dok su stope mortaliteta u padu od 1,8% godišnje. U liječenju malignih bolesti izlječenje se izražava kao petogodišnje preživljenje, a podaci govore kako je petogodišnje preživljenje od malignih bolesti djece u Hrvatskoj iznad europskog prosjeka i za limfome iznosi 95%, akutne limfatične leukemije 85%, a za tumore mozga 73%.  

Što uzrokuje razvoj maligne bolesti kod djece?

Uzroci nastanka karcinoma kod djece nisu poznati unatoč njihovom sustavnom proučavanju već nekoliko desetljeća. Osim visokih doza zračenja i prethodne kemoterapije, postoji malo ili nimalo vanjskih čimbenika rizika za koje je utvrđena snažna povezanost s razvojem maligne bolesti. Čimbenici rizika uključuju porođajnu masu (manju ili veću od preporučene), dob roditelja, pogotovo starija dob majke i kongenitalne malformacije. Utvrđivanje okolišnih uzročnika karcinoma otežano je zbog rijetke pojavnosti karcinoma kod djece i zbog nemogućnosti točnog utvrđivanja  čemu su djeca potencijalno bila izložena u svom ranom razvoju. Otprilike 8 do 10% svih karcinoma kod djece nastalo je zbog naslijeđene mutacije gena koja se prenosi s roditelja na dijete. Većina karcinoma u djece, kao i kod odraslih, rezultat je mutacija gena koje dovode do nekontroliranog rasta stanica i posljedično nastanka malignog tumora, međutim, kod odraslih uzrok je poznat, a radi se o kumulativnom učinku starenja i dugotrajnog izlaganja karcinogenim tvarima iz okoliša. 

Najčešće maligne bolesti kod djece

Vrste malignih bolesti koje se najčešće pojavljuju kod djece razlikuju se od malignih bolesti kod odraslih.

Najčešće maligne bolesti kod djece su:

  • Leukemija

Leukemija označava bolest koštane srži i krvi. Kod djece najčešće se pojavljuje akutna limfatična leukemija i akutna mijeloična leukemija. Akutne leukemije razvijaju se brzo stoga je potrebno započeti liječenje, najčešće kemoterapijom, odmah nakon postavljene dijagnoze. Osim akutne, leukemija može biti i kronična što znači da se razvija sporije, no teže se liječi od akutne. Razlika između limfatične i mijeloične leukemije je u vrsti stanica iz koje potječe. Limfatična leukemija nastaje u limfocitima, a mijeloična iz stanica iz kojih se razvijaju bijele krvne stanice (osim limfocita), crvene krvne stanice i trombociti. Leukemija nastaje u koštanoj srži. Kada se abnormalne stanice nakupe u koštanoj srži tada izlaze u krvotok. Neke vrste leukemije mogu se proširiti i na druge dijelove tijela poput limfnih čvorova, slezene, jetre, mozga i leđne moždine i testisa. 

  • Tumori mozga, leđne moždine i ostalih dijelova središnjeg živčanog sustava

Tumori mozga su drugi najčešći oblik maligne bolesti u djece. Najčešće se pojavljuju u nižim dijelovima mozga poput malog mozga i moždanog debla koji spaja mozak s leđnom moždinom. Mogu uzrokovati simptome poput glavobolje, povraćanja, zamućenja vida i dvoslika, epileptičnih napada, vrtoglavice i slično. 

  • Neuroblastom

Neuroblastom je vrsta karcinoma koja se razvija od nezrelih stanica živčanog sustava najčešće u nadbubrežnoj žlijezdi, a može se razviti i drugdje u području abdomena, prsnog koša i vrata. Najčešći simptomi su bol u trbuhu i kostima i povišena temperatura. Pogađa djecu mlađu od 5 godina, no ponekad se može pojaviti i kod starije djece. 

  • Wilmsov tumor

Wilmsov tumor nastaje u jednom bubregu, a rjeđe zahvaća oba bubrega. Pogađa djecu mlađu od 5 godina, a najčešće se manifestira kao oteklina na području abdomena, dok rjeđe izaziva simptome poput mučnine, povišene temperature, boli i lošeg apetita.

  • Limfomi

Limfomi su zloćudne bolesti limfnog sustava, koji je dio imunosnog sustava i štiti tijelo od infekcija. Najčešće nastaju u limfnim čvorovima, a mogu nastati i u krajnicima i prsnoj žlijezdi. Mogu se pojaviti u koštanoj srži i drugim organima. Simptomi ovise o mjestu nastanka bolesti, a uključuju gubitak tjelesne mase, povišenu temperaturu, znojenje, umor i otečene limfne čvorove na području vrata, pazuha i prepona. Dvije glavne vrste limfoma su Hodgkinov limfom i non-Hodgkinov limfom. 

  • Rabdomiosarkom

Rabdomiosarkom počinje u stanicama koje se inače razvijaju u stanice skeletnih mišića. Ova vrsta karcinoma može započeti gotovo bilo gdje u tijelu, uključujući glavu i vrat, prepone, trbuh (abdomen), zdjelicu, ruke i noge. Može uzrokovati bol, oticanje (kvržicu) ili oboje. Ovo je najčešća vrsta sarkoma mekog tkiva kod djece, a čini oko 3% dječjih karcinoma.

  • Retinoblastom

Retinoblastom je maligna bolest oka. Obično se javlja kod djece u dobi od 2 godine, a rijetko se pojavljuje kod djece starije od 6 godina. 

  • Karcinom kostiju

Najčešći zloćudni tumori kostiju kod djece su osteosarkom i Ewingov sarkom. Osteosarkom se najčešće javlja u dobi između 10 i 30 godina međutim može se javiti u bilo kojoj dobi.  Tumor najčešće nastaje na području gdje kost brzo raste primjerice  na krajevima nogu ili ruku. Često uzrokuje bol u kostima koja se pogoršava noću ili tijekom tjelesne aktivnosti. Ewingov sarkom javlja se na područuju kostiju zdjelice (kukova), stijenke prsnog koša (kao što su rebra ili lopatice) ili u sredini kostiju nogu. Simptomi mogu uključivati bol u kostima i oticanje.

Liječenje malignih bolesti kod djece

Liječenje malignih bolesti kod djece ovisi o vrsti karcinoma i stadiju bolesti, a glavne metode liječenja uključuju kirurške metode, terapiju zračenjem i kemoterapiju. Neke vrste karcinoma moguće je liječiti visokim dozama kemoterapije nakon koje slijedi transplatacija matičnih stanica. Novije vrste liječenja uključuju korištenje ciljanih lijekova i imunoterapiju. Uz neke iznimke, karcinom kod djece bolje reagira na određene metode liječenja, poput kemoterapije, nego karcinom kod odraslih. Razlog tome može biti taj što kemoterapija bolje djeluje na brzorastuće karcinome. Također, djeca se obično brže oporave od viših doza kemoterapije u usporedbi s odraslima. Za razliku od kemoterapije, terapija zračenjem može uzrokovati ozbiljne nuspojave u djece, osobito male djece, pa se terapija zračenjem koristi ograničeno. 

Literatura: 

  • Spector LG, Pankratz N, Marcotte EL. Genetic and nongenetic risk factors for childhood cancer. Pediatr Clin North Am. 2015 Feb;62(1):11-25. doi: 10.1016/j.pcl.2014.09.013. Epub 2014 Oct 18. PMID: 25435109; PMCID: PMC4384439.

  • Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Registar za rak Republike Hrvatske. Incidencija raka u Hrvatskoj 2019., Bilten 44, Zagreb, 2021.