Oboljeli od zloćudnih bolesti suočeni su s brojnim simptomima i nuspojavama koje mogu otežati svakodnevno funkcioniranje.
Popratne pojave možemo podijeliti na:
- nuspojave vezane uz samu bolest kao što su umor, dispneja, otežano gutanje, iskašljavanje krvi, bol te anoreksija i tumorska kaheksija
- nuspojave kao rezultat specifična onkološkog liječenja jesu: mučnina i povraćanje, proljev, opstipacija, alopecija, promjene osjeta okusa, upala jednjaka, umor, anemija, leukopenija, trombocitopenija, infekcije, boli i trnci u mišićima nogu, promjene na koži, bol, anoreksija i kaheksija.
Važno je istaknuti da većinu nuspojava možemo spriječiti ili ublažiti pravodobnim prepoznavanjem i intervencijom. Neovisno o uzroku, nuspojave su međusobno povezane i postojanje jedne može pridonijeti pojavi druge kao, primjerice, u slučaju anoreksije i kaheksije.
Sindrom anoreksije i kaheksije
Anoreksiju, odnosno gubitak apetita uzrokuju:
- spojevi koje stvara tumor
- smanjen osjet okusa
- otežano gutanje
- upala sluznice usne šupljine
- usporeno pražnjenje želuca
- mučnina i povraćanje
- bol
- depresija.
Posljedica anoreksije (gubitka apetita) jest smanjen unos hrane, što rezultira gubitkom tjelesne mase. Posljedice tumorske anoreksije i kaheksije mogu biti višestruke kao što su:
- smanjena učinkovitost liječenja
- smanjena otpornost prema infekcijama
- smanjena tjelesna izdržljivost
- pogoršano psihičko stanje
- češće postoperativne komplikacije
- produžena hospitalizacija.
Utjecaj nutritivnog statusa na oporavak
Nutritivni status bolesnika pokazao se vrlo važnim čimbenikom koji utječe na ishod i oporavak od bolesti. Gubitak tjelesne mase može se javiti prije postavljanja dijagnoze (često je jedan od simptoma zbog kojeg se pacijenti javljaju liječniku) ili tijekom liječenja. Oboljeli od karcinoma gube na tjelesnoj masi jer su im povećane energijske potrebe i dolazi do povećane potrošnje tjelesnih zaliha, osobito proteina i masti. Stoga je iznimno važno održavati adekvatnu tjelesnu masu i zadovoljiti kvantitativni energijski unos. Jedan od ključnih faktora održavanja adekvatne tjelesne mase jest uravnotežena i raznovrsna prehrana.
Preporuke za uravnoteženu prehranu onkoloških bolesnika
- Ublažite ili potpuno uklonite sve nuspojave liječenja koje mogu dovesti do smanjenog unosa hrane.
- Ako ste izgubili apetit, u dogovoru s liječnikom uzimajte megestrol-acetat (MA) koji je dostupan u obliku sirupa bijele boje i ugodna je okusa. Uzima se na prazan želudac svaki dan po 10 mL tijekom 8 tjedana.
- Uzimajte propisane enteralne pripravke koji su dostupni u nekoliko različitih okusa, a sadržavaju povećan udio proteina i masti, u skladu s potrebama onkoloških bolesnika. Također, ti su pripravci obogaćeni vitaminima, elementima u tragovima i omega-3-masnim kiselinama koje mogu imati protuupalno djelovanje. Enteralni pripravci ne sadržavaju gluten, a mogu biti obogaćeni prehrambenim vlaknima i probioticima koji blagotvorno djeluju na probavni sustav bolesnika.
- Od enteralnih pripravaka mogu se pripremiti smutiji (smoothie) i frapeji obogaćeni svježim voćem, žitaricama i sjemenkama.
- Obroke rasporedite u više manjih obroka tijekom dana.
- Temeljite svoju prehranu na namirnicama velike energijske i nutritivne gustoće kao što su svježe voće i povrće, sjemenke, orašasto voće, mahunarke, mliječni proizvodi, riba.
- Nemojte se žuriti, stvorite ugodnu atmosferu dok jedete i uživajte u svakom obroku.
- Bavite se tjelesnom aktivnošću jer ona može stimulirati apetit.
Literatura
- Krznarić Ž, Juretić A, Šamija M, Dintinjana RD, Vrdoljak E, Samaržija M i sur. Hrvatske smjernice za primjenu eikozapentaenske kiseline i megestrol-acetata u sindromu tumorske kaheksije. Liječ Vjesn 2007;129:381–6. Dostupno na: https://lijecnicki-vjesnik.hlz.hr/lijecnicki-vjesnik/hrvatske-smjernice-za-primjenu-eikozapentaenske-kiseline-i-megestrol-acetata-u-sindromu-tumorske-kaheksije/.
- Karabatić S. Inicijalna procjena i praćenje nutritivnog statusa bolesnika s rakom pluća. Diplomski rad. Sveučilišni diplomski studij sestrinstva. Zagreb: Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; 2014. Dostupno na: https://repozitorij.mef.unizg.hr/islandora/object/mef:275/preview.
Ako želite, možete prijeći na sljedeću kategoriju članaka ili pomoću kalkulatora provjeriti jeste li u riziku od pothranjenosti.